به گزارش ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه شامگاه چهارشنبه در نخستین نشست هماهنگی برگزاری مراسم استانی هفته پژوهش و فناوری در محل استانداری افزود: امروز در کشورهای پیشرفته، پژوهش با محوریت بخش خصوصی و کمک حاکمیت به سمتی می رود که بودجه قابل توجهی به صورت کاملا نظام مند صرف پژوهش می شود.
وی ادامه داد: پژوهش ها وقتی کارساز خواهند بود که شناخت کافی از نوآوری و فناوری های نوین و نحوه بهره گیری آن در جامعه را به دست آوریم و تاثیر آن در مولفه های علمی، فنی، کاربردی، اقتصادی و … مشهود باشد.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه پژوهش ها باید حلال مشکلات مردم باشند اظهار کرد: اگر با پژوهشی شرایط بهبود را در جامعه فراهم کردیم بدون شک مفید واقع شده ایم در غیر این صورت در مسیری گام برداشته ایم که با توجه به صرف هزینه های زیاد نه تنها مثمر نبوده ایم بلکه ارزش زمانی کار را هم از دست داده ایم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت های زیادی در بحث it و ict (فناوری اطلاعات و ارتباطات) ورود کرده اند و اقدام های ارزشمندی را در دستور کار قرار داده اند و می خواهند در جامعه امروز ایران ورود پیدا کنند که اگر در راستای یک اقدام نظام مند و مردمی حرکت کنند بدون شک مثمر واقع خواهند شد.
مروج الشریعه گفت: امروز هوشمند سازی شهرها در دستور کار برخی کشورها قرار گرفته است که با توجه به ظرفیت های موجود، شرکت های دانش بنیان اقدام های اساسی در حوزه های حفاظت و گسترش مباحث تاریخی و فرهنگی و نوع حفاظت از آنها می توانند ارایه کنند اما باید توجه شود که اقدامی صورت پذیرد که موجب ارتقاء سطح رفاه مردم شود.
وی از تمامی دستگاه ها و نهادها خواست که با جدیت در این حوزه وارد شوند و از هیچ تلاشی در هرچه بهتر برگزار شدن هفته پژوهش و فناوری کوتاهی نکنند و ارایه پژوهش ها فقط محدود به هفته پژوهش و فناوری نشود.

** پیوند پژوهش با نیازهای جامعه ضروری است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: پیوند پژوهش با نیازهای جامعه بسیار ضروری است زیرا این پیوند تاثیر مستقیمی بر ارتقای سطح نیازهای زندگی مردم در جامعه دارد.
پی بی عصمت سرفرازی اظهار کرد: با توجه به تاکیدی که در سند چشم انداز توسعه کشور بیان شده است و اهمیت اقتصاد و حوزه های علمی و فناوری، تحقق این مهم نیازمند نگاهی ویژه است که تا محقق نشود شاهد خروجی خوبی در این حوزه نخواهیم بود.
وی تاکید کرد: در همین ارتباط در کنار برگزاری جشنواره ها و برنامه های تعیین شده در هفته پزوهش باید به فرهنگ سازی روحیه پژوهشگری بین جوانان و نوجوانان بپردازیم و این مهم ملزوماتی را طلب می کند که منجر به محیطی امن و آزاد در کنار تقویت پژوهش شود.
معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: سال گذشته 850 میلیون تومان هزینه طرح های مطالعاتی دستگاه های اجرایی و 130 میلیون تومان مربوط به طرح های مطالعاتی استانداری شده که این مهم نشان دهنده اقدام های مثبتی در این زمینه است اما باید دانشگاه ها هم با قدرت به میدان بیایند و خود را محصور در پشت دیوارهای بلند نبینند.
چهارم تا دهم آذر هفته بزرگداشت پژوهش و فناوری نامگذاری شده است.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال تلگرام: irnabirjand@
*3215*3028* خبرنگار- محمدرسول ابراهیمی اسفدن*انتشار- رسول محمدحسنیانتهای پیام /*


استاندار خراسان جنوبی: پژوهش باید مستمر و برگرفته از نیازهای بومی باشد

پاسخ دهید