به گزارش ایرنا بنیاد سینمایی فارابی، مراسم افتتاحیه «هفته فیلم آلمان» با حضور جمعی از هنرمندان، سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌ها روز گذشته(یکشنبه) در تالار ناصری خانه هنرمندان برگزار شد.
علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اولین سخنران این مراسم بود و ضمن خوشامدگویی به «فولکر ردر» رایزن فرهنگی سفارت آلمان در تهران و دست اندرکاران گروه هنروتجربه و هنرمندان افزود: بسیار خوشنودم که در هفته فیلم آلمان در خدمت سینماگران و سینما دوستان دو کشور هستم. این رویداد با همت دوستان ما در هنروتجربه برنامه‌ریزی و اجرا شده‌است. خوشحالم اعلام کنم در هفته‌های آتی نشستی با عنوان «زندگی ایرانی به روایت سینما» در انستیتو و موزه سینمای فرانکفورت برگزار می‌شود. در این راستا بنیاد فارابی با مشارکت رایزن فرهنگی و کمپانی سینمایی واروانی این برنامه را با حضور مخاطبان خاص اجرا می‌کند. خوشحالم که پنجره سینمای ایران برای ورود دریچه‌های خاص برای سینما دوستان آلمانی باز است.
وی ضمن اشاره به برگزاری «هفته فیلم آلمان» در تهران عنوان کرد: در نشیب و فراز تاریخ سینمای آلمان در مقاطع خاص این سینما توانسته با جریان مسلط، رویدادها و آثار فراموش ناشدنی‌ای را به یادگار بگذارد. دوره‌هایی مانند سینمای اکسپرسیونیست در دهه 20 و سینمای نوین آلمان در دهه 60 و 70، دورانی که هنوز خاطرات ماندگاری را در خاطره سینما دوستان جهان ثبت کرده است.
تابش ادامه داد: با وجود این اتفاقات درخشان باید اذعان کنیم که نوزایی سینمای آلمان با تمام بایستگی‌ها و شایستگی‌ها به خوبی دیده نشده و از نظر بسیاری دور مانده است. سینمایی که در بازخوانی تاریخ با شخصیت پردازی‌های موشکافانه، روان‌شناسی کاراکترها و… به نقاط اوج جدیدی رسیده است. سینمایی که یادآور بیانیه اوبرهاوزن در 1962 است که جنبش نوین سینمای آلمان را یادآوری می‌کند. در بندی از این بیانیه آمده است که سینمای جدیدی در آلمان بخت آن را یافته است که حرکت خود را آغاز کند.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی همچنین گفت: خوشحالیم که به همت جشنواره جهانی فیلم فجر و…سینما دوستان ایرانی خیلی زود با فیلم‌هایی چون «یلا»، «23»، «طلا»، «زندگی دیگران » و… با توانایی کم نظیر نسل جدید سینماگران آلمانی آشنا شدند و با تماشای «بصیرت» و «روز نهم» ارتباط خود را با سینمای نوین آلمان حفظ کردند.
به گفته تابش، در چندسال اخیر دلبستگی ایرانیان به این سینما بیشتر شده و منتقدان ایرانی درباره مکتب سینمای برلین به رشته تحریر درآورده‌اند. سینمای امروز ایران و آلمان در یک موضع مشترک هستند و آن رویارویی و ایستادگی در مقابل موج مسلط سینما است که ایده سینمای ملی را زنده نگه داشته‌اند. امیدوارم این گام‌های روشن تداوم پیدا کند. برای برگزارکنندگان این مراسم آرزوی موفقیت دارم.
رایزن فرهنگی سفارت آلمان در ایران نیز در این مراسم عنوان کرد: گفت‌وگو و همکاری مشترک از پروژه‌هایی مانند هفته فیلم آغاز می‌شود. در روزهای آتی با هفت فیلم که 6 فیلم آن محصول آلمان و یکی محصول سوئیس است، در سه شهر تهران، کرمان و شیراز مواجه می‌شوید. این آثار طیف گسترده‌ای از موضوعات را شامل می‌شوند. به عنوان مثال «یلا» با موضوع وعده خوشبختی از طریق پول و جنونی که در پس آن وعده وجود دارد ساخته شده است.
فولکر ردر ادامه داد: در این هفته توبی اشرف که دبیر جشنواره هنر برلین، منتقد سینما و همکار جشنواره برلیناله است، به طور ویژه حضور دارد و نشست‌هایی را در سه شهر ایران درباره سینمای امروز آلمان و تولید مشترک خواهد داشت. از آن جایی که آلمان جزو اروپا است مایلم شما را به یک برنامه که در موزه سینما برگزار می‌شود با عنوان «هفته فیلم‌های اروپایی» هم دعوت کنم.
عضو شورای سیاستگذاری هنر و تجربه نیز ضمن تشکر ویژه از دست‌اندرکاران هنروتجربه و سفارت آلمان و بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: امیدوارم هفته خوبی را در پیش داشته باشیم. کارگاه مختلفی با حضور توبی اشرف در شهرهای مختلف از جمله تهران، شیراز وکرمان با همکاری سینماگران و منتقدان برگزار می‎شود.»
جعفر صانعی مقدم درباره برنامه‌های آتی بخش بین‌الملل گروه هنرو تجربه توضیح داد: «هفته فیلم آلمان آخرین هفته فیلم در سال جاری میلادی است. البته ممکن است تا پایان سال میلادی، رویدادهایی در قالب شب سینمای یک کشور برگزار شود اما هفته فیلم دیگری نخواهیم داشت.امسال این چند هفته فیلم پشت سر هم برگزار شد اما بنا داریم در سال آتی؛ یعنی 2017 هر فصل یک هفته فیلم برگزار کنیم.
وی از اکران فیلم‌های هنری خارجی در سینماهای گروه هنرو تجربه خبر داد و گفت: گروه سینمایی هنر و تجربه تا پایان سال 96 با همکاری جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلم‌های هنری خارجی را در سالن‎های سینمایی این گروه اکران می‎کند. در این رابطه در زمان مقرر اطلاع‌رسانی می‌شود. در آخر از خانه هنرمندان و همکاران‌مان در شیراز و کرمان تشکر می‌کنم.
در این مراسم حسن دزواره، امیر اسفندیاری، سیف‌الله صمدیان، امیرحسین علم الهدی، کیوان کثیریان، منوچهر طیاب، اسماعیل میهن‌دوست، محمد احسانی و… حضور داشتند.
فراهنگ ** انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


ایران و آلمان ایده سینمای ملی را زنده نگه داشته‌اند

پاسخ دهید