به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن مومنی شریف در آیین اختتامیه یازدهین سوگواره بین المللی هنرعاشورایی که عصر دوشنبه 22 آبان در تالاره سوره حوزه هنری برگزار شد، اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید که اگر تمام دریاها جوهر شوند برای نوشتن کلمات الهی آبها پایان می پذیرند اما حکمت الهی همچنان ادامه دارد و بی پایان است.
وی با اشاره به اینکه هنرمند اسلامی نیز کارش همین است که ستایش و صنع خداوند را در آثارش متبلور کند، افزود: عمل صالح این افراد همین است که با هنرشان ما را یاد خداوند بیندازند.
رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ادامه داد: شریک نورزیدن برای خدا در هنر اسلامی از دیگر اقداماتی است که برخی هنرمندان آن را رعایت نمی کنند و در واقع در جشنواره های خارجی به جای انتشار و انعکاس حقیقت و صداقت نگاه به سلیقه داوران، سرمایه گذاران و مدیران جشنواره ها دارند و هنری را خلق می کنند که در واقع نوعی شرک نام دارد.
در ادامه این مراسم از کاظم چلیپا استاد نقاشی و خط با حضور رئیس و معاون هنری حوزه هنری تقدیر شد.
مومنی شریف به خصوصیات برجسته کاظم چلیپا اشاره کرد و گفت: استاد چلیپا نمونه یک هنرمند متعهد است که علاوه بر داشتن دغدغه های اسلامی و انسانی فردی بسیار ساده و صادق است.
وی ادامه داد: استاد چلیپا از ابتدای کار خود اصولی داشت و در گذر حوادث و زمان هیچ گاه از اصول خود برنگشت.
این مدیر فرهنگی خاطرنشان کرد: او به معنی واقعی هنرمندی است که جوانان را تشویق به انجام کار هنری متعهد کرده و در کنار دغدغه هایش همواره انسان خوشبینی نیز بوده است.
چلیپا نیز در سخنانی کوتاه به ذکر خاطره ای از سفر چند روز گذشته خود در پیاده روی اربعین پرداخت و از درگذشتگان حادثه زلزله کرمانشاه یاد کرد اما بغض و اشک اجازه بیشتر سخن گفتن به این هنرمند را نداد.
فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری نیز گفت: امسال جشنواره گسترده تر و با کمک و حمایت نهاد های مختلف در کنار حوزه هنری برگزار شد که همین الان نیز در 7 شهر آثار جشنواره در حال نمایش است.
او در ادامه با اشاره به اینکه عاشورا همه ارزش های متعالی انسانی را که هنر سال ها به دنبال آن بوده در خود دارد، افزود: عاشورا در زمان و لختی از تاریخ والاترین خصایص انسانی را شرح می دهد.
نظری تاکید کرد: همواره هر قطره ای از این عظمت عاشورایی در یک رشته هنری آمد گویی آن دریا را به تلاطم آورد و خوشحالم برای حال کسانی که قدم و قلم در این راه گذاشته اند.
در پایان مراسم پس از آنکه برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره معرفی شدند ، نمایشگاه یازدهین سوگواره بین المللی هنر عاشورایی در حوزه هنری افتتاح شد.
فراهنگ**9246**1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


برخی برای سلیقه داوران جشنواره ها اثر هنری تولید می کنند

پاسخ دهید