به گزارش ایرنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری؛ مهرداد ابراهیمی در شصتمین شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به ایجاد مرکز رصد اجتماعی در استان اظهار داشت: با راه اندازی این مرکز که اکنون به طور جدی پیگیر آن هستیم، ارائه آمارهای واقعی تر از آسیب های اجتماعی و تجزیه و تحلیل آن ها با رویکرد بومی سازی برنامه ها میسر می شود.
وی گفت: امیدواریم با راه اندازی مرکز رصد اجتماعی، این مرکز به منزله چراغ راهی باشد تا متولیان بتوانند راهکارهای مناسب را در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه دهند.
وی در تحلیل پژوهشی باعنوان پیمایش ارزش ها و نگرش مردم استان در بحث آسیب های اجتماعی خاطرنشان کرد: برای انجام هر تحقیق یا پژوهشی در گام نخست باید جامعه آماری درستی ارائه شود تا بتوانیم بر مبنای آن به مستندات تکیه کنیم.
وی با تاکید بر این که در هر تحلیلی باید به دنبال ارائه آمارهای واقع گرایانه بود، افزود: مدیران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید با تکیه بر تحلیل های واقع گرایانه به سمت توسعه حرکت کنند؛ ضمن این که تمام این آمار باید بومی سازی شود.
ابراهیمی با اشاره به نمونه هایی از پژوهش های اجتماعی خاطرنشان کرد: در برخی از این پژوهش ها ذکر می شود که در بحث مبارزه با مواد مخدر تاکنون کار خاصی انجام نگرفته درحالی که ما شهدای بسیاری را در این راه از دست داده ایم و از سوی دیگر اعتبارات خوبی نیز برای این امر تاکنون تخصیص یافته است؛ لذا نباید ناعادلانه و غیرمنصفانه عملکرد مدیران نظام را زیر سوال ببریم.
وی در بخش دیگر سخنان خود به موضوع شکاف بین نسل ها نیز اشاره کرد و گفت:بین نسل اول و چهارم شکاف نسلی وجود دارد اما برای کاهش فاصله این شکاف ها باید بر روی مسائل فقهی و آگاهی به زمانه تحقیقات لازم را انجام دهیم و در این روند، باید اطلاعات پدران و مادران و فرزندان نیز به روز رسانی شود در غیر این صورت شاهد تنزل اعتقادات خواهیم بود.
ابراهیمی تصریح کرد: با توجه به این که جامعه به سمت جهانی شدن پیش می رود و به همان نسبت نیز فضائل در حال تغییر است، بنابراین می توان این فضائل را بومی سازی و به روز کرد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بجنورد نیز در این شورا با تاکید بر بومی سازی آمارها در تمامی تحقیق ها و تحلیل های اجتماعی گفت:جامع بودن آمارگیری و به حق بودن آن زمانی رخ می دهد که تمام اصناف، گروه ها و سطوح مختلف سنی درباره این تحلیل نظر بدهند.
حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی اظهار داشت: آمارهای هر تحلیلی باید هسته اندیشه ورزی قرار گیرد و این آمارها باید از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم به نتایج مطلوب دست یابیم. وی هم چنین به سفر تولیت آستان قدس رضوی به بجنورد به مناسبت سالگرد سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: 19 مهرماه به عنوان یک نقطه عطف باید در تقویم استان ثبت شود.
6042 انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


تقویت اعتماد، اعتقاد و امید بین مردم با انجام پژوهش های تحلیلی میسر می شود

پاسخ دهید