به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت الاسلام جواد محمدزمانی با اشاره به استقبال خوب شاعران از برگزاری نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس افزود: تاکنون صدها اثر به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که در بین آنها آثار فاخر فراوانی از شاعران عمدتا جوان کشور وجود دارد.
وی با اشاره به استقبال گسترده شاعران از بخش‌های مختلف این کنگره ادامه داد: تاکنون صدها اثر در 5 شاخه «کلاسیک» (غزل، قصیده، مثنوی، قطعه، ترکیب‌بند، رباعی، دوبیتی و …)، «آزاد» (نیمایی، سپید و …)، «ترانه، سرود، نوحه و قالب‌های آیینی»، «کودک و نوجوان» و «کوتاه نوشت و پیامک ادبی» در این کنگره به دبیرخانه ارسال شده که بیشترین استقبال از بخش کلاسیک این کنگره صورت گرفته است.
دبیر نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس اظهار کرد: در بخش ویژه این کنگره که به سرایش شعر بر اساس دو بیت مطروحه از سوی مقام معظم رهبری اختصاص دارد، استقبال خوبی به عمل آمده و شاعران فراوانی با ارسال آثار خود به استقبال بخش ویژه این کنگره رفتند.
محمدزمانی با توجه به تمدید مهلت شرکت در این کنگره تا 25 مهر ماه، تاکید کرد: شاعرانی که قصد شرکت در این کنگره را دارند ارسال آثار خود را به روزهای پایانی موکول نکنند و هرچه زودتر آثار خود را از طریق پست الکترونیکی mahtabesheer@iranpl.ir به دبیرخانه کنگره ارسال کنند تا روند داوری با فراغ بال بیشتر ادامه انجام شود.
وی با ابراز امیدواری از تداوم برگزاری این کنگره در سال‌های آینده گفت: خوشبختانه رفته رفته به سمت موضوعی شدن و تخصصی شدن کنگره‌ها پیش می رویم و این گونه کنگره‌ها زمینه مطالعات عمومی و فرهنگ کتابخوانی را در کشور فراهم می کند. این موضوع ما را به این سمت رهنمون می کند که بتوانیم در سال‌های آینده نیز با کتاب‌های دیگری که در عرصه دفاع مقدس نوشته شده، این کنگره را ادامه دهیم.
بر اساس این گزارش، نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب «وقتی مهتاب گم شد» خاطرات علی خوش لفظ، با هدف جامه عمل پوشاندن به منویات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در پاسداشت ادبیات دفاع مقدس، کمک به رشد و اعتلای فرهنگی کتابخوانی عمومی به ویژه در میان هنرمندان و شاعران و همچنین تشویق شاعران جوان به بهره‌گیری از گنجینه دفاع مقدس در خلق آثار ادبی، به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حال برگزاری است.
جوایز درنظر گرفته شده برای نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس شامل 10 جایزه 10میلیون ریالی به 10 اثر برتر در بخش اصلی و 3 جایزه 20 میلیون ریالی به 3 اثر برتر در بخش ویژه خواهد بود.
فراهنگ ** 1880 ** دریافت: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


تمدید مهلت شرکت در نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس تا 25 مهر ماه

پاسخ دهید