ناصر شفق روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا، درباره اهمیت برگزاری جشنواره فیلم فجر افزود: برگزاری جشنواره فیلم فجر اقدام ارزشمند و قابل تحسینی است که بدون شک بر ارتقاء و پیشرفت سینمای ایران نیز تاثیرات مثبتی دارد اما مهم نحوه برگزاری آن است که عموماً و همواره چالش هایی را به همراه داشته است.
وی با تاکید بر اینکه سینمای امروز دنیا ارتباط مستقیمی با اقتصاد و سرمایه دارد، ادامه داد: سینمای ما نیز اگر نتواند اقتصادی شود و روی پای خود بایستند در دراز مدت شاهد کاهش آثار ارزشمند در سینما خواهیم بود.
بنیانگذار و مدیرعامل پیشین انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفت: معتقدم سینما در ادوار مختلف همواره نیاز با تغییر و پوست اندازی دارد به این معنی که یک زمانی با توجه به میزان تعداد تولید اثر در یک ژانر، یک بخشی از سینما مورد توجه قرار می گرفت و با توجه به تغییر زمان و رویه سینما نیز باید در برگزاری مراسم خود تغییراتی را اعمال کند.
شفق با بیان اینکه گرچه ثبات و تغییر نیافتن قوانین می تواند به بزرگی یک رویداد هنری کمک کند، افزود: بنابراین تغییرات باید اندک و در عین حال در جهت پیشرفت جشنواره و نه بر اساس سلیقه مدیر یا دبیر جشنواره باشد.
دبیر جشنواره فیلم پلیس اظهار داشت: جشنواره فیلم فجر بعد از انقلاب در شرایطی به وجود آمد که واقعا نیاز به برگزاری آن احساس می شد و در همان زمان نیز اگر بررسی کنیم در می‌یابیم که کمک شایانی به اقتصاد و روی پا ایستادن سینمای کشور کرد.
وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره فجر به شکل امروزی در حال ضربه زدن به اقتصاد سینمای است، گفت: اکنون جشن‌های سینمایی مثل اسکار پس از اینکه فیلم‌ها نمایش داده شد و اقتصاد آن کامل می شود را بررسی کرده و جایزه می دهد و جشنوار‌ه‌های مانند فجر نیز آنقدر اعتبار دارند که فیلم‌ها برای نخستین بار در آنجا نمایش داده شوند اما جشنواره فجر در واقع به نوعی مستقیم اقتصاد سینما را نشانه گرفته است.
تهیه کننده فیلم سینمایی «مروارید سیاه» تاکید کرد: با این شکل برگزاری جشنواره فیلم فجر آثار در زمان نمایش عمومی مورد قضاوت رسانه ها قرار گرفته اند و مزه و طمع این فیلم ها به نوعی توسط رسانه ها به مردم منتقل شده است.
شفق خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم فجر نیاز به یک نگرش جدید دارد تا با توجه به نیاز فرهنگی و اجتماعی امروز جامعه، سیاستگذاری جدیدی در برگزاری آن صورت گیرد.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


تهیه کننده سینما: جشنواره فیلم فجر نیاز به باز تعریف دارد

پاسخ دهید