به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مجید سرسنگی روز سه شنبه در نشست خبری نخستین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران با اشاره اجمالی توجه به امر فرهنگ در مراکز علمی کشور افزود: متاسفانه هنوز فرهنگ در دانشگاه ها به رسمیت شناخته نشده و زبان مشترکی در تعریف فرهنگ در دانشگاه ها نداریم زیرا هر زمانی که می گویم کار فرهنگی باید شود هر فردی از زاویه دید خود این مساله را می بیند.
وی یادآور شد: برخی معاونت های فرهنگی دانشگاه ها فقط کار سیاسی انجام می دهند و یا برخی فقط به فکر برپایی نماز جماعت یا برخی به فکر شعار نویسی به در و دیوار هستند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: باید در دانشگاه ها، حوزه فرهنگ را به طور واقعی و نه در شعار به رسمیت بشاسیم و هر فردی که می آید باید باور داشته باشد که در قبال فرهنگ دانشجویان دارای مسوولیت است.
سرسنگی خاطر نشان کرد: همچنین تعاریف متعدد و کاملا متناقض از فرهنگ سبب شده از همین اندک نیرو نیز استفاده نشود.
وی با تاکید بر همگرایی اقدامات واحدهای فرهنگی در دانشگاه ها گفت: نیاز به آموزش مدیران و کارشناسان در حوزه فرهنگ داریم. متاسفانه هر فردی بدون تخصص فرهنگی وارد مدیریت این عرصه می شود و سال هاست که از این زاویه ضربه خورده ایم. باید در حوزه فرهنگی دانشگاه ها، مدیرانی را تربیت کنیم که تخصص فرهنگی داشته باشند.
سرسنگی سپس به تشریح برگزاری نخستین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران پرداخت و گفت: این جشنواره با شعار ترویج فرهنگ دانشگاهی، اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی از 4 تا 8 آذر ماه برگزار می شود.
وی افزود: این جشنواره به منظور ارائه تصویری درست و کامل از فضای فرهنگی دانشگاه تهران، تجلیل و قدرشناسی از فعالان فرهنگی، معرفی آثار برجسته فرهنگی خلق شده توسط دانشجویان، استادان و کارکنان و تربیت دانشگاهیان به مشارکت جدی تر در حوزه فرهنگ دانشگاه و همچنین با هدف توسعه کمی و کیفی فرهنگ در نماد آموزش عالی کشور برگزار می شود.
سرسنگی افزود: جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران در بخش های کانون های فرهنگی، انجمن های علمی دانشجویی، نشریات، دانشجویی، آثار و تولیدات فرهنگی و هنری دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان، ایده های برتر فرهنگی، پایان نامه دانشجوی برتر در حوزه فرهنگ دانشگاهی و مدیران و کارشناسان برتر فرهنگی برگزار می شود.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: در بخش انون های فرهنگی اجتماعی هنری و دینی، هر کانون با اخذ حداقل 50 درصد کل امتیاز، مجوز رقابت با دیگر کانون ها را می یابد و کانونی که بیشترین امتیاز را کسب کند به عنوان کانون برتر معرفی خواهد شد.
وی افزود: محورهای ارزیابی مسابقه کانون برتر در زمینه های دستاوردهای کانون ها در زمینه های مرتبط با فعالیت کانون، فعالیت های ویژه کانون ها در زمینه های کارآفرینی است.
سرسنگی گفت: در بخش انجمن های علمی دانشجویی هر انجمن با اخذ حداقل ۵۰ درصد کل امتیاز، مجوز رقابت در بین دیگر انجمن ها را می یابد. انجمنی که بیش‌ترین امتیاز را کسب کند، به عنوان انجمن برتر معرفی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در بخش نشریات دانشجویی هر اثر یا نشریه با اخذ حداقل ۵۰ درصد کل امتیاز، مجوز رقابت با دیگر آثار یا نشریات را می یابد. اثر یا نشریه ای که بیشترین امتیاز را کسب کند، به عنوان اثر یا نشریه برتر معرفی خواهد شد.گزار می شود.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: در بخش اثار و تولیدات فرهنگی و هنری دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان، شاخصه های هم چون اخلاق حرفه ای فرهنگ دانشگاهی ترویج مسوولیت پذیری اجتماعی دانشگاه سبز و ازاد از محورهای تولیدات فرهنگی وهنری است.
سرسنگی تاکید کرد: دانشجویان در بخش ایده های برتر فرهنگی نیز می توانند آثار خود را با توجه به سیاست های جاری دانشگاه از جمله ترویج اخلاق حرفه ای و مسوولیت پذیری، کارافرینی فرهنگی، الگوی صحیح مصرف و دانشگاه سبز و کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی در دانشگاه به دبیرخانه این جشنواره ارسال کند.
وی با اشاره به بخش پایان نامه دانشجویی برتر در حوزه فرهنگ دانشگاهی اظهار داشت: در راستای ترویج و نهادینه سازی فرهنگ دانشجویی، اخلاق حرفه ای و مسوولیت پذیری اجتماعی در بین دانشگاهیان، پایان نامه های دانشجویی در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری که در راستای این موضوع بوده و در بازه زمانی شهریور ماه 93 تا 15 ابان ماه 96 به اتمام رسیده باشد قابل ارسال به جشنواره خواهد بود.
فراهنگ ** 1085** 9187** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


حوزه فرهنگ نیاز به تربیت مدیرانی متخصص دارد

پاسخ دهید