به گزارش ایرنا، محمد علی نجفی روز سه شنبه در نشست شورای اداری اوقاف و امور خیریه البرز افزود: فرهنگ سازی برای استفاده مناسب از اماکن متبرکه و ترویج فرهنگ علوم قرآنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی ادامه داد: انس و الفت با قرآن بسیاری از ضربه ها و هجمه های فرهنگی را کاهش می دهد بنابراین اماکن مذهبی می توانند نقش خطیری در ترویج علوم قرآنی بین اقشار مختلف داشته باشند.
نجفی گفت: مساجد باید جایی برای انس و الفت مردم باشد ضمن آنکه آموزش معارف قرآنی در این اماکن باید سرلوحه امور قرار گیرد.
استاندار البرز خاطرنشان کرد: سال گذشته 3 میلیارد و 200 میلیون تومان از وقوف مردمی برای کمک به مساجد و مصلی های این استان استفاده شد که ضرورت دارد این اقدامات گسترش یابد.
وی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای بازسازی گلزار شهدای امامزاده محمد(ع)، گفت: انتظار می رود اداره کل اوقاف وامر خیریه استان به مهم اهتمام ورزد.
استاندارالبرز با اشاره به اینکه موقوفات و امامزادگان محل رجوع مردم هستند، بر ضرورت ایجاد فضای امن روحی و معنوی در کنار ایجاد بسترهای خدمت رسانی به مردم تأکید کرد و گفت: اوقاف و امور خیریه به جهت ماهیت کاری که دارد باید امانت دار خوبی هم برای واقفین باشد.
استاندار البرز با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان افزود: پس از این حادثه ، کمک های مردمی تسلی خاطری بر بازماندگان بوده است.
نجفی با تأکید بر اینکه باید مصدومان آسیب دیده در این حادثه را برای بهبود هر چه سریعتر کمک کرد ادامه داد: استان البرز نیز در این زمینه خوب وارد میدان شد و به رغم اینکه البرز در این حادثه معین در زلزله اخیر نبود اما با کمک های مردمی توانست نقش آفرین باشد.
وی در محور دیگری با اشاره به نقش روحانیت معزز در تمامی عرصه ها افزود: ماهیت و تخصص کار اوقاف که همانا در زمینه بقاع متبرکه و امامزادگان است از گذشته دیرینه گره خورده با مردم بوده و نباید هیچ عاملی موجب فاصله مردم از این اماکن مذهبی باشد.
وی ادامه داد: باید در موقوفات فضای آرامش بخشی را برای مردم ایجاد کرد تا با عشق و علاقه به این مکان ها به عنوان مأمنی امن پناه بیاورند.
استاندار البرز در ادامه با اشاره به اینکه کار اوقاف نگهداری از موقوفات است،گفت: این سازمان نقش خطیری در حفظ امانت مردمی دارد و به نوعی باید امانت دار خوبی برای موقوفات مردمی باشد.
در استان البرز 85 بقاع متبرکه وجود دارد که از جمله آنها می توان به بقاع امامزاده حسن (ع) در مرکزیت کرج، امامزاده طاهر(ع) و امامزاده محمد(ع) اشاره کرد. وجود یک هزارو 565 موقوفه در استان و جمع آوری بیش از یک میلیارد اجرای نیت واقف از شاخصه های استقرار این اماکن متبرکه در البرز است.
بنابراظهارات مدیرکل اوقاف و امور خیریه البرز سال گذشته بالغ بر 3 میلیارد و 200 میلیون تومان از وقوف مردمی صرف کمک به مساجد و مصلی های این استان شده است.
توسعه فعالیت های قرآنی، برگزاری محافل انس با قرآن، حضور 12 هزار فراگیر علوم قرآنی در جای جای نقاط استان از جمله برنامه های در حال برگزاری اوقاف است.
8029 / 6155خبرنگار:حکیمه کشاورز** انتشاردهنده: محمد عزیزپورانتهای پیام /*


دفع هجمه های فرهنگی با استفاده ازظرفیت های مساجد واماکن مذهبی

پاسخ دهید