به گزارش خبرنگار ایرنا، آزمون‌ کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ سال‌ 1396 روزهای 7 و 8 اردیبهشت ماه برگزار شد و 56 نفر از فارغ التحصیلان دوره کارشناسی دانشکده خبر، موفق به ورود به دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی شدند.
دانشکده خبر سال ۱۳۷۴ در پی نیاز سازمان خبرگزاریِ جمهوریِ اسلامی (ایرنا) به آموزش نیروهای تجربی با ۲۵ دانشجوی کارمند ایرنا کار خود را آغاز کرد.
نخستین گروه دانشجویان این دانشکده، دو سال بعد (۱۳۷۶) با مدرک کاردانیِ خبرنگاری فارغ‌التحصیل شدند و همزمان با ورود این دانش‌آموختگان به فضای حرفه‌ای شغلی، دانشکده توانست زیر نظر دانشگاه جامع «علمی – تکنولوژیِ» آن روزها (۱۳۷۶) از کنکور سراسری ۴۵ دانشجو در سه رشته‌ خبرنگاری، عکاسیِ خبری، مترجمیِ خبر انگلیسی با گزینش علمی، نخستین دانشجویان عام و رسمیِ خود را بپذیرد.
براساس شیوه گزینش علمی که از آن سال باب شد و تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشت، سازمان سنجش به میزان سه برابر ظرفیت پذیرش، به دانشکده دانشجو معرفی می‌کرد.
با توجه به نیمه‌متمرکز بودن رشته، پس از انجام مصاحبه و گزینش علمی، یک‌سوم معرفی‌‌شدگان پذیرفته و ثبت‌نام می‌شدند.
از سال ۱۳۸۵ به بعد با اعلام دوره‌های پودمانی درعمل گزینش دانشجو کم‌رنگ شد و کمابیش تمامی متقاضیان ثبت نام می‌شدند.
در گذر زمان تعداد رشته‌ها از یک رشته‌ خبرنگاری به سه رشته‌ خبرنگاری با ۶ گرایش در دو مقطع کاردانی و کارشناسی،‌ عکاسی خبری و مترجمی خبر انگلیسی رسید و سپس با فراز و نشیب‌های صورت‌گرفته، ‌آموزش پودمانی لغو و رشته‌های ترمی گسترش یافت.
اکنون متقاضیان دارای دیپلم و پیش‌دانشگاهی با ثبت نام در سایت دانشگاه جامع علمی کاربردی و انتخاب دانشکده خبر می‌توانند در ۱۳ رشته و سه مقطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنند.
پایداریِ دانشکده خبر در گذر این سال‌ها مدیون خانواده‌ یک‌پارچه پیشکسوتان و دانشجویان دانشکده بوده ‌است.
سال ۱۳۸۴ شورای عالیِ اداری، خواهان انحلال مراکز آموزشیِ سازمان‌ها و نهادهای دولتی شد. دانشکده خبر نیز با سرعت به سوی انحلال پیش می‌رفت اما پس از واکنش رسانه‌ها و اقدامات دانشکده با دستور شخص رئیس‌جمهوریِ وقت، انحلال این دانشکده از دستور کار شورای عالیِ اداری مستثنا و موضوع منتفی شد.
به این ترتیب، دانشکده خبر همچنان متولی آموزش‌های خبری و رسانه‌ای با مالکیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در نهایت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خوانده شد.
اکنون این دانشکده با یک هزار و هفتاد دانشجو در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در 5 گروه آموزشی روابط عمومی، عکاسی، خبرنگاری، مترجمی زبان انگلیسی و رسانه های دیداری شنیداری، همچنان کانون اصلی و مرکزیِ خبرنویسی و شاخه‌های گوناگون آن است.
نخستین دوره‌ «خبرنگاریِ بین‌المللی» در مقطع کارشناسی‌ارشد از سال ۱۳۹۲ در دانشکده خبر راه‌اندازی شد.
فراهنگ **1071**1055
خبرنگار: زینب کارگر **انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


راهیابی 56 دانشجوی دانشکده خبر به دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی

پاسخ دهید