امیر تاجیک روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت توجه به اخبار در رسانه های مانند صدا وسیما افزود: سازمان صداوسیما بزرگترین رسانه کشور است که با عنایت به سابقه فعالیت پنج دهه ای خود، همچنان تاثیرگذارترین رسانه کشور به شمار می آید. این رسانه، همواره در طول سال های مختلف تاثیرات زیادی بر جامعه داشته است.
وی با بیان اینکه همواره از رسانه های پر مخاطب انتظار اطلاع رسانی درست و شفاف در خصوص حوادث و اتفاقات مختلف است، افزود: این اطلاع رسانی باید صرفا بر مبنای «ارزش های خبری» همچون به هنگام بودن، دربرگیری و مجاورت باشد. به هیچوجه نباید با نگاهی غیر از نگاه تخصصی به وقایع، برای پوشش آنها تصمیم گرفت.
مدیر سابق شبکه مستند ادامه داد: اخبار پیش از انتشار نباید سبک و سنگین شوند به این معنی که پخش اخبار نباید دستوری باشد و صرفا نیاز جامعه برای دانستن حقیقت مدنظر قرار گیرد.
وی با انتقاد از اینکه در جریان اطلاع رسانی های اتفاقات اخیر، صدا و سیما بعضا دچار افراط و تفریط شده است، گفت: صدا و سیما در میان رسانه های مختلف به دلیل مخاطب بالا باید با پوشش به موقع حوادث و وقایع، برای مسئولان و تصمیم سازان، مساله سازی کرده و آنها را پای خط کند.
تاجیک همچین درباره نقش رسانه ها در پوشش زلزله تهران و ناآرامی های اخیر افزود: در مقوله اطلاع رسانی در خصوص زلزله تهران می توان نمره قابل قبولی به رسانه ها داد اما نباید به همین امر اطلاع رسانی بسنده کرد، تلویزیون باید آموزش های لازم را به صورت مداوم از طریق بخش های مختلف برای آمادگی مردم ارائه دهد.
وی همچنین درباره پوشش رسانه ای ناآرامی های اخیر توضیح داد: تلویزیون در تقابل با اطلاع رسانی مدیوم های دیگر موجود در کشور سرعت کمتری داشت. در این خصوص باید تاکید شود که تقریبا تمامی مسئولان کشور بر وجود صداهای معترض به وضعیت اقتصادی موجود صحه گذاشتند، اما باید دید صدا وسیما علاوه بر انعکاس این درخواست های به حق مردم، فضایی برای پخش همین صداها فراهم کرد یا نه؟ و در اینجا وظیفه رسانه ملی تفکیک صداهای عدالتخواه از اغتشاشگران است.
تاجیک گفت: برای حضور موثر در رسانه های نوین و فضای مجازی باید نقشه راه کوتاه و بلند مدت ترسیم شود. در صورت ادامه وضعیت فعلی، مردم که در عصر اطلاعات به سر می برند، برای به دست آوردن آخرین خبرها فقط به منابع تلویزیون و رادیو اکتفا نخواهند کرد.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


رسانه ها در انتشار اخبار باید نیاز جامعه را در نظر بگیرند

پاسخ دهید