نفس این روزهای پایتخت‌نشینان ملغمه‌ای از اکسیژن، نیتروژن، غبار و دود است. از ابتدای سال‌جاری تاکنون اگرچه هوای تهران 33روز آلوده بوده اما طی 2 هفته اخیر، بدترین شرایط هوایی، تنفس شده است. 12روز آلودگی هوای متوالی و انباشت 24هزار تن آلودگی هوا در اتمسفر تهران، موضوعی نیست که بشود به آسانی از کنارش گذشت. شاید امروز باد و بارانی بیاید و شهر را از حصار سنگین آلودگی هوا رها کند.

10روزبا ذرات معلق
وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این‌باره به همشهری می‌گوید: در پی بروز طوفان گردوغبار از غرب و جنوب پایتخت، آسمان تهران در روزهای پنجشنبه و جمعه صحنه انباشت ذرات معلق شد و دید افقی در شهر کاهش یافت. بدین‌ترتیب آلوده‌ترین ساعات سال در تهران تنفس شد.
پیش از این نیز هوای تهران در‌ماه آبان با 10روز متوالی آلودگی هوای ناشی از ذرات معلق کمتر از 2.5میکرونی روبه‌رو بود که بیشتر حاصل تردد وسایل نقلیه در شهر هستند.
به گفته این استاد دانشگاه صنعتی شریف، راهکارهای مبارزه با آلودگی هوا باید براساس آلاینده زدایی از خودروها به‌ویژه خودروهای سواری کاربراتوری، موتورسیکلت‌ها و کامیون‌ها باشد.
در تهران 6آلاینده معیار اندازه‌گیری می‌شوند که از میان آنها، ذرات معلق بیشترین سهم را در آلوده کردن هوای تهران دارند. مهم‌ترین منابع انتشار ذرات معلق، موتورسیکلت‌ها، خودروهای کاربراتوری و دیزلی‌ها هستند.
حسینی با اشاره به اینکه تردد هر اتوبوس دیزلی در مدت 8 سال حدود 500 میلیون تومان به سلامت مردم صدمه وارد می‌کند، افزود: این در حالی است که با نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌ها و هزینه تنها 50 میلیون تومان برای هر فیلتر، می‌توان از این فاجعه جلوگیری کرد.

امروز هوا چگونه است؟
امروز یکشنبه 14آبان، هوای تهران ناسالم برای گروه‌های حساس خواهد بود. حسین شهبازی، مدیر واحد پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این‌باره به همشهری گفت: براساس تحلیل ﺁخرین داده‌های هواشناسی شهر تهران، امروز یکشنبه از سرعت باد کاسته شده و برای برخی ساعات به‌ویژه بعدازظهر وزش باد مؤثر با بزرگی بین 3تا 5متربرثانیه از سمت نواحی غربی – جنوب غربی پیش‌بینی می‌شود.
با تداوم این شرایط در روز دوشنبه، وزش باد مؤثر طی برخی ساعات دور از انتظار نیست. همچنین طی 2 روز آینده تغییر محسوسی در دما مشاهده نخواهد شد. طبق نتایج پیش‌بینی کیفیت هوا، در روز جاری، وضعیت کیفی هوای اکثر مناطق پایتخت در شرایط نامطلوب برای گروه‌های حساس خواهد بود.
روزنامه همشهری
تهرام/1735انتهای پیام /*


روزگار زار و نزار تنفس در تهران

پاسخ دهید