به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، غلامرضا میثاقیان اظهار کرد: بیش از پنج دانگ از خانه نائل اصفهان در مالکیت اداره‌کل میراث‌فرهنگی بود، اقداماتی نیز برای ساماندهی و مرمت این خانه تاریخ که متعلق به دوران صفوی است انجام شده بود.
وی با بیان اینکه شواهد و بررسی‌ها نشان داد که این خانه تاریخی با لودر تخریب شده، افزود: اینکه این تخریب را چه‌کسی انجام داده، از حیطه کاری ما خارج و بر عهده دستگاه‌های قضایی است.
میثاقیان گفت: تیمی متشکل از کارشناسان معاونت حقوقی، مجلس و امور استان‌ها، یگان حفاظت و نیز دفتر عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای بررسی‌های بیشتر به اصفهان آمده‌اند و دستورات قانونی لازم اخذ شده است و پیگیری‌های قانونی برای شناسایی مسببان این تخریب ادامه دارد.
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: امروز نیز جلسه‌ای درخصوص خانه تاریخی نائل تشکیل شد و قرار شد مستندسازی بنا تکمیل شود و بر اساس عکس‌ها و اطلاعات موجود، تزیینات داخلی بنا نیزمستندسازی صورت گیرد.
وی تأکید کرد: عاملان تخریب این اثر باارزش تاریخی باید بنا را عین‌به‌عین بازسازی کنند زیرا اکنون فقط یک اتاق از این بنای تاریخی سالم مانده است. البته متأسفانه بازسازی عین‌به‌عین نیز نمی‌تواند اصالت را به این اثر تاریخی برگرداند.
میثاقیان با بیان این‌که اطلاع‌رسانی به موقع می‌تواند آمار تخریب بناهای تاریخی را کاهش دهد گفت: همسایه‌ها و مردم محلی نیز نسبت به تخریب خانه نائل که ساعت‌ها به طول ‌انجامیده بی‌توجهی کردند. اگر مردم متوجه ارزش و اهمیت بناهای تاریخی نشوند تلاشی نیز برای نگهداری آن انجام نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه حفاظت از مواریث فرهنگی باید به مطالبه مردم تبدیل شود، یادآور شد: این بنا نباید به بنایی متروکه تبدیل می‌شد، زیرا همین مسئله نیز نقش مهمی در تخریب ایفا کرد. اگر فردی در این بنا ساکن بود یا از این بنا بهره‌بردای صورت می‌گرفت شاهد تخریب این بنای تاریخی نبودیم.
فراهنگ ** 3079 ** دریافت: علی اسدی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


عاملان تخریب خانه نائل باید بنا را عین‌‌به‌عین بازسازی کنند

پاسخ دهید