به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از انجمن آترواسکلروز ایران، دکتر مهرداد میرمعصومی در‌ آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره تازه‌های قلب و عروق، این متخصص قلب و عروق افزود: زمانی که خون به مغز نرسد، فرد دچار غش یا سنکوپ می‌شود که در اکثر موارد علت آن خوش خیم است و خطری بیمار را تهدید نمی‌کند اما باید به آن توجه کرد زیرا می‌تواند اولین علامت یک بیماری قلبی باشد.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه غش یا سنکوپ با علامت از دست رفتن سطح هوشیاری همراه است مردم برای درمان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند در صورتی که در بیش از 90 درصد موارد علل این عارضه به سیستم عصبی ارتباطی ندارد.
فوق تخصص آریتمی قلبی تصریح کرد: عموما افرادی که دچار غش می‌شوند، باید از نظر سلامت قلبی مورد بررسی قرار گیرند زیرا علت عمده این عارضه مربوط به قلب است و تاخیر در تشخیص آن موجب مرگ بیمار می‌شود.
عضو انجمن آترواسکلروز ایران با بیان اینکه بروز غش علل مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: انجام کارهای سنگین از جمله شایع ترین عالت غش است که فرد ضمن غش دچار تهوع، کاهش دمای بدن و بیهوشی می‌شود اما گاهی برخی افراد ممکن است دچار این علائم نشوند.
میرمعصومی با بیان اینکه برخی افراد غش یا سنکوپ را با صرع به خوبی تشخیص نمی‌دهند، یادآور شد: تمام افراد در طول زندگی خود یکبار غش یا سنکوپ را تجربه‌ کرده‌اند به طوری که نیمی از افرادی که به اورژانس مراجعه می‌کنند، دچار این اختلال شده‌اند.
وی با بیان اینکه غش در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است، گفت: به طور کلی غش در افراد 10 تا 20 ساله و بالای 60 سال شایع‌تر است که این اختلال علاوه بر علت زمینه‌ای احتمال بروز حوادثی مانند زمین خوردن را نیز به همراه دارد.
نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق را به همت انجمن آترواسکلروز ایران در روزهای 21 تا 24 شهریور ماه جاری در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزارمی شود.
علمی**1834**1440
تنظیم: شفیعی ** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


غش ازعلائم شایع بیماری های قلبی

پاسخ دهید