به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از خانه کتاب، در متن حکم محمد هرندی‌پور آمده است: نظر به ضرورت برنامه ریزی دقیق فعالیت های بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به موجب این حکم جنابعالی به سمت مدیر ستاد خبری بیست و پنجمین دوره هفته کتاب منصوب می شوید.
امید است با عنایت پروردگار و با توجه به سیاست های کلان فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهت محقق شدن اهداف متعالی هفته کتاب که همانا توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه است، موفق و پیروز باشید.
محمد هرندی پور مدیریت روابط عمومی پایگاه خبری کتابداری و اطلاع رسانی ایران (لیزنا) و سردبیری پایگاه خبری رویداد فرهنگی را در کارنامه خود دارد.
وی در بیست وچهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نیز مدیریت ستاد خبری را بر عهده داشته است.
بیست وچهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی از 20 تا 26 آبان ماه برگزار می شود.

** «کتابشناسی ماه» ویژه تیرماه 1396 منتشر شد
چهلمین شماره «کتابشناسی ماه» از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد. این شماره کتاب‌های منتشر شده در تیرماه 1396 را دربردارد.
«کتابشناسی ماه» دربردارنده اطلاعات همه کتاب‌هایی است که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌اند. این مجموعه افزون بر کتاب‌های ناشران خصوصی، انتشارات مؤسسه‌های دولتی، کتاب‌هایی با شمارگان محدود و در دسترس اعضای سازمان‌های خاص، گزارش‌های تحقیقاتی، چاپ‌کرده‌های به روش اُفست، آزمون‌نامه‌ها و کتاب‌های کمک درسی، آموزشی، نقشه‌ها و اطلس‌ها را نیز دربرمی‌گیرد.
مجید غلامی‌جلیسه مدیرعامل موسسه خانه کتاب در ابتدای این اثر چنین بیان کرده است: بخشی از آثار گران‌بهایی که گذشتگان ما با هزاران سختی و مشقت به نگارش درآورده و در حفظشانن کوشیده بودند، به سبب بی‌مبالاتی و کم‌دقتی نسل‌های گذشته یا وقوع حوادث فرهنگ‌سوز، آهسته‌آهسته غبار فراموشی پذیرفته به ورطه نابودی کشیده شدند. با این‌که دانشمندان و بزرگان دین ما از سده‌های نخست تاریخ اسلام به ثبت و ضبط اطلاعات کتاب‌های اسلامی نظر داشتند و آن را تمهیدی برای حفظ اصل این آثار می‌دانستند، کم نیستند آثاری که نام یا نسخه‌هایشان از میان رفته و فقط نامی از آن‌ها در معجم‌ها و تذکره‌ها باقی‌مانده است. از‌ این‌رو، یکی از آرزوها و حسرت‌های نسل کتاب‌پژوه ما، آگاهی از نام و محتوا و ویژگی‌های آثاری است که دیگر از آن‌ها خبر یا اثری در دست نیست.
شیوه گردآوری این محصول به این صورت است که موسسه خانه کتاب به‌صورت روزانه یک نسخه از کتاب‌های اعلام وصول (مجوزی که دبیرخانه اداره‌کل کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خروج کتاب از چاپخانه و توزیع آن به ناشر می‌دهد) دریافت می‌کند. استقرار نمایندگی جهانی شابک در خانه کتاب و به‌تبع آن ارتباط مستقیم با ناشران و پدیدآورندگان کتاب، روش دیگری برای دستیابی به کتاب‌های منتشر‌شده در کشور را مهیا کرده است.
علاوه بر این، از طریق ارتباط با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، مراجعه به ناشران و چاپ فراخوان سالانه در روزنامه‌ها، این اطلاعات گردآوری و تکمیل می‌شوند.
از آنجا که خانه کتاب مرجع رسمی ارائه آمار نشر کتاب در ایران است، بسیاری از ناشران برای تکمیل اطلاعات آماری فعالیت خود به خانه کتاب مراجعه می‌کنند که این نیز باعث تکمیل بانک اطلاعاتی این مجموعه می‌شود.
«کتابشناسی ماه» ذیل سه فصل ارائه می‌شود؛ فصل نخست بزرگسالان، فصل دوم کودک و نوجوان، فصل سوم کمک‌ درسی و آموزشی.
در دو فصل نخست دو زیرمجموعه چاپ اول و بازچاپ و در فصل سوم کتاب‌های کمک‌درسی و آموزشی در دو رده مجزا عرضه می‌شود که رده دوم فصل سوم به کتاب‌های کمک‌درسی و آموزشی کودک و نوجوان اختصاص دارد.
محتوای «کتابشناسی ماه» براساس خلاصه سوم نسخه بیستم نظام رده‌بندی دهدهی دیویی ایران طبقه‌بندی شده و برای موضوع‌های اسلام، زبان و ادبیات فارسی، جغرافیا و تاریخ ایران از گسترش‌های رده‌بندی دهدهی دیویی ایران استفاده شده است. به این صورت کتاب‌ها در 10 شاخه اصلی رده‌بندی دهدهی دیویی طبقه‌بندی شده‌اند و در هر رده، به ترتیب شماره رده دیویی، ترتیب یافته‌اند.
شیوه تنظیم اطلاعات کتابشناختی این مجموعه براساس سنت اسلامی و شرقی با عنوان کتاب شروع می‌شود. در این شیوه کتاب‌ها نخست براساس الفبای عنوان و در پی با نام پدیدآورنده در زیر هر یک از شاخه‌های نظام رده‌بندی دیویی مرتب شده‌اند.
چهلمین شماره از «کتابشناسی ماه» ویژه تیرماه سال 1396 زیرنظر مجید غلامی‌جلیسه، در 928 صفحه، به بهای 180 هزار ریال از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.
فراهنگ ** 1880 ** دریافت: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


مدیر ستاد خبری بیست و پنجمین دوره هفته کتاب معرفی شد

پاسخ دهید