محمدحسین محمدزاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا افزود: رسانه ملی با اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی در ارتباط است و بالغ بر صد شبکه در سراسر جهان بسیاری از برنامه های پیاده روی عظیم زائران حسینی را از طریق فرستنده های این اتحادیه پخش می کنند.
وی همچنین گفت: برخی شبکه های تلویزیونی برنامه های خود را آغاز کرده اند و شبکه های مستقر در کشورهای عراق، لبنان و سوریه این برنامه ها را به صورت کامل پخش می کنند.
محمد علی انوشه نماینده اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی هفته پیش در بغداد به خبرنگار ایرنا گفت که طبق هماهنگی های انجام شده با اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی و نهادهای مختلف عراق، بیش از 650 خبرنگار و برنامه ساز خارجی از 30 کشور اسلامی، حضور میلیونی زائران امام حسین (ع) را پوشش می دهند.
این مسئول کمیته اطلاع‌رسانی و فضای مجازی ستاد اربعین حسینی افزود: 40 دستگاه SNG و واحد سیار در 11 مسیر اصلی مستقر خواهند شد و همچنین 5 مرکز پرس سنتر از نجف تا کربلا جهت ارسال اخبار، عکس و فیلم جهت خبرنگاران رسانه ها در نظر گرفته شده است.
نصب 60 دستگاه دوربین در مناطق مختلف شهر کربلا از دیگر تمهیدات این کمیته است که به گفته انوشه به همراه 17 استودیوی پخش برنامه از 15 تا 20 صفر که اوج مراسم اربعین حسینی است، فعال خواهند بود.

** آغاز طرح عطر اربعین
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما گفت: برنامه های ویژه اربعین در شبکه قرآن با نام عطر اربعین از امروز (دوشنبه) آغاز می شود و این طرح در واقع نقطه کانونی متمرکز برای ارتباط با فعالان و مخاطبان پیاده روی اربعین است.
محمدزاده افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، این طرح هر روز از ساعت 6 تا 23 با برنامه های متنوعی پذیرای بینندگان و علاقه مندان مراسم پیاده روی اربعین است.
وی افزود: مهمترین ویژگی این طرح، عمق بخشی به شناخت مخاطبان برای درک بهتر از فضایی است که در ایام اربعین و در فاصله نجف تا کربلا ایجاد می شود و در این طرح مردم با آداب و رسوم زیارت و فلسفه آن و همچنین عزاداری سیدالشهدا بیشتر آشنا می شوند.
دبیر شورای معارف سیما یکی از دلایل اجرای این طرح را فراهم کردن مقدمات برای کسانی دانست که عزم این سفر را دارند و گفت: رعایت مسائل بهداشت فردی و عمومی، نحوه عبور از مرزهای ایران و اطلاعات مورد نیاز زائران حسینی قبل از عزیمت و همچنین علاقه مردم برای آشنایی با فضاهای این مسیر در موکب ها که صحنه هایی بی نظیر از عشق و ایثار را به نمایش می گذارد، از دیگر دلایل پرداختن به طرح سیمای اربعین است.
محمدزاده وظیفه شبکه قرآن را در این زمینه پاسخ به نیاز و علاقه مخاطبان دانست و گفت: مردم می خواهند از پنجره رسانه و سیما خود را همراه با این جمعیت عظیم کنند و به همین دلیل وظیفه خود دانستیم تا فضای مناسب تری را در اختیار مخاطبان تلویزیون قرار دهیم.
وی افزود: بخشی از عطر اربعین به فضای اطلاع رسانی اختصاص دارد و درباره برنامه های هرروز پیاده وری توضیحاتی ارائه می شود که بخشی از این اطلاع رسانی بعد از پخش خبر قرآنی ساعت 10 و در حدود یک ساعت خواهد بود و در بخشی دیگر از این برنامه ها گروه علوم قرآنی به بیان مباحث معرفتی می‌پردازد و از حضور قاریان و چهره‌های قرآنی به صورت زنده بهره خواهیم برد.
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما افزود: ارتباط با نمایندگان کمیته های دوازده گانه ستاد اربعین حسینی و اطلاع رسانی درباره آخرین برنامه های این کمیته ها از عطر اربعین پخش می شود و برنامه‌هایی نیز به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد.
وی با اشاره به برنامه های گروه آموزشی شبکه قرآن در این زمینه گفت: آموزش زبان عربی با لهجه عراقی برای کسانی که قصد عزیمت به کربلا را دارند و مورد نیاز آنان است ارائه می شود و در زمینه احکام نیز مسائل شرعی مورد نیاز بیان خواهد شد.
محمدزاده گفت: پخش مستندهای اربعین از سیمای قرآن می تواند پاسخگوی نیاز مخاطبان باشد که برخی از این مستندها برای اولین بار از این سیما پخش می‌شود و برنامه‌هایی نیز از موکب‌های مسیر پیاده روی نجف تا کربلا به صورت ویژه پخش خواهد شد که از جمله می توان به موکب آستان قدس رضوی یا موکب حرم حضرت معصومه اشاره کرد که سخنرانی ها و مداحی های این موکب ها از عطر اربعین و برخی شبکه های سراسری پخش خواهد شد.
دبیر شورای معارف سیما با بیان این که مناسبت های مذهبی در شبکه های سراسری تلویزیون با یک شعار همراه خواهد بود، اظهار داشت: شعار واحد همه شبکه ها بر اساس تصویب ستاد اربعین عبارت است از متن روایت نبی اکرم صلی الله علیه و آله که فرمود «احب الله من احب حسینا» یعنی خدا دوستدار هر کسی است که دوستدار امام حسین علیه السلام باشد.
وی از غنابخشی مداحی ها در شبکه های سیما سخن گفت و افزود: برنامه های زنده از طریق ارتباط با پایانه های داخل کشور از جمله مرزهای مهران، خسروی، شلمچه و چذابه را خواهیم داشت و ارتباط با مراکز ایلام، کرمانشاه، خوزستان و آبادان برقرار خواهد شد و در خارج از ایران نیز مسیرهای منتهی به کربلا تحت پوشش این برنامه قرار می گیرد.
فراهنگ ** 1003 ** خبر و عکس: محمدرضا جعفرملک * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


مدیر شبکه قرآن: بیش از صد شبکه بین المللی پیاده روی اربعین را پوشش می دهند

پاسخ دهید