به گزارش ارسالی شنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی فارس در این زمینه گفت:‌این حمام چسبیده به مسجد جامع میمند است و به احتمال زیاد از نظر ساختمانی و سازه ای با مسجد جامع میمند همخوانی و از نظر پلان دارای مشخصات حمام های عمومی است.
مصیب امیری ادامه داد:‌ این حمام تاریخی به شماره 6780 در فهرست ملی به ثبت رسیده است و عملیات مرمت آن طی سه ماه اخیر آغاز شد و به اتمام رسید.
این مقام مسئول اضافه کرد: عملیات اجرایی مرمت در قسمتهای سنگ ازاره بدنه ، سفیدکاری بدنه و کاربندی و تزئینات سقف با تخصیص اعتباری بالغ بر 300 میلیون ریال صورت پذیرفت.
در ساخت این بنای ملی مصالحی از سنگ،آجر،گچ و ساروچ به کار رفته است. همچنین تغییراتی بسیار جالب در فرم ورودی این حمام و ارتباط میان در و سربینه مشاهده می شود. بعد از ارتباط فضای هشتی این حمام دارای چهار جایگاه رختکن بصورت صلیبی شکل است.
دو راه که از هشت و نیم هشت سربینه شروع می شود ما را به قسمت گرم خانه هدایت می کند و بعد از طی کردن مسافت متناسب، فضای گرم خانه وارد خود گرم خانه می شویم . این فضا نیز ازنظر معماری مانند سربینه دارای شکل هشت و نیم هشت است که دراضلاع بزرگتر جایگاه های شست و شو و خزینه مشاهده می شود.
این حمام در قسمت انتهایی یک خزینه مستقیم به فضای گرم خانه داشته و دو خزینه دیگر به وسیله یک ارتباط راهروئی به دو گرم خانه دیگر اتصال می شود و شاید به همین خاطر است که در قسمت بالا و گوشه از نظر ساختمانی و سازه ای با مسجد جامع همخوانی دارد.
میمند در حدود 70 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.
دریافت خبر: محمد امین افشارپور ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
9873/ 1876انتهای پیام /*


مرمت حمام تاریخی میمند به اتمام رسید

پاسخ دهید