به گزارش ایرنا، وزارت فرهنگ روسیه روز سه شنبه مجوز اکران فیلم «مرگ استالین» به کارگردانی «آرماندو یانوچی» کارگردان اسکاتلندی را به دلیل آنچه توهین و اهانت به تاریخ روسیه عنوان شده است، لغو کرد.
در فیلم انگلیسی زبان «مرگ استالین» که اکثر بازیگران آن غیرروس و انگلیسی هستند، وضعیت واپسین روزهای زندگی استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و اوضاع دشوار سیاسی و جنگ قدرت بین سیاستمداران این کشور برای به دست گرفتن زمام امور به تصویر کشیده شده است.
قرار بود فیلم مرگ استالین روز 25 ژانویه (پنجشنبه آینده) در روسیه اکران شود، اما امروز مجوز آن پس از شکایت کتبی 20 تن از شخصیت های فرهنگی و اجتماعی روس به وزارت فرهنگ روسیه که گویا فیلم را تماشا کرده اند و آن را توهین به کشور و انزجار آور خوانده بودند، لغو شد.
«ژوزف ویسارینویچ جوگاشویلی» که دسامبر 1878 در گرجستان دوره تزاری به دنیا آمد، پس از مرگ «ولادیمیر ایلیچ اولیانوف لنین» بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی، توانست در مبارزه قدرت «لئون تروتسکی» را شکست دهد و سال 1922 به مقام دبیرکلی حزب کمونیست برسد.
گروهی حکومت استالین را به برخورداری از «کیش شخصیت پرستی» و بهره گرفتن از شیوه‌های مخفی حذف مخالفین متهم می کنند و گروهی دیگر جانشین لنین را معمار تبدیل شوروی از جامعه و اقتصاد سنتی عقب مانده به یکی از قدرت های برتر اقتصادی و صنعتی دنیا می دانند.
روس های دوستار استالین معتقدند در 30 سال رهبری او، مردم اتحاد جماهیر شوروی از مسکن و درمان رایگان، امکان تحصیلات عالی و ضمانت شغلی بهره مند شدند و دانشگاه های بزرگی در کشور ایجاد شد.
اگرچه پس از استالین، «نیکیتا خروشچف» جانشین وی، به سرعت روند «استالین زدایی» را در شوروی آغاز کرد اما هنوز هم براساس نتایج نظرسنجی ماه می 2017 (اردیبهشت 96) بنیاد افکار عمومی روسیه، نیمی از روس ها، عملکرد این رهبر اتحاد جماهیر شوروی را به ویژه در دوره جنگ دوم جهانی و پیروزی در این نبرد که به جنگ کبیر میهنی شهرت یافته است، مثبت ارزیابی می کنند.
شبک**اروپام*391*1346* *1392**رحمت الله خدادادی**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


‘مرگ استالین’ در روسیه اکران نمی شود

پاسخ دهید