به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، کتاب «نام آوران ایران زمین» به عنوان گنجینه ای نفیس در دو جلد به زندگی پیشکسوتان، مشاهیر و مفاخر کشورمان در حوزه های مختلف پرداخته است؛ کتابی که بر اعتبار و افتخارات این سرزمین باستانی بیش از پیش می افزاید.
شاید تاکنون کمتر کسی می داند که در 6 هزار و 500 سال پیش مهره های مسی که ما بین دندان ها بکار گرفته می شدند و ذهن هر پژوهشگری را به سمت واژه ایمپلنت امروزی سوق می داد متعلق به ایران است.
پنج هزار سال پیش اولین جراحی جمجمه در جهان در شهر سوخته زابل ایران انجام شد و در همان ادوار خط کشی با دقت یک میلیمتر توسط ایرانیان ابداع شده، یا در هزار و 40 سال پیش ابوریحان بیرونی ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی (ملقب به دانشمند همه اعصار و قرون) اولین دانشمندی بود که قطر و محیط کره زمین را اندازه گیری کرد.
پروفسور علی جوان فیزیکدان و مخترع اولین لیزر گازی در جهان، امید کردستانی مشاور ارشد شرکت گوگل، مجتبی ناصری اولین جراح پیوند دست انسان در اروپا، نیما ارکانی حامد صاحب کرسی استادی دانشگاه پرینستون که تا سال 1955 میلادی در انحصار(ناسا)، پرهام اعرابی یکی از 35 مخترع جوان برتر سال 2005 در جهان، همگی ایرانی هستند که اطلاعات بیشتر ما درباره این افراد اندک است.

** طنین آوازه نخبگان ایرانی در عرصه بین الملل
مولف کتاب «نام آوران ایران زمین» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: ایران دارای نام آوران و نخبگانی فراوان در زمینه های گوناگون ورزشی، هنری، مهندسی، پزشکی و … است اما تاکنون کتابی ملی و به این گستردگی درباره این افراد مدون نشده تا درخشش آنها را در عرصه های مختلف ملی و بین المللی به تصویر بکشد، هرچند کتاب «نام آوران ایران زمین» قطره ای از دریای استعداد و نبوغ خدادادی مفاخر و پیشکسوتان یاد شده را به تصویر کشیده است.
احمد لرستانی با بیان اینکه آثار فردوسی، خیام، پروین اعتصامی و سایر شاعران از جمله کتاب های مرجع در زمینه ادبیات زبان فارسی هستند، افزود: این آثار در تاریخ این مرز وبوم بسیار مهم و تاثیرگذار هستند اما نباید فقط به مفاخر گذشته این کشور پرداخته شود زیرا در این صورت در حق سایر دانشمندان و نام آوران این مرز و بوم جفا کرده ایم.
وی ادامه داد: امروز طیف وسیعی از دانشمندان ایرانی در حوزه های مختلف فعالیت می کنند که بسیار گمنام بوده و به آنها کمتر پرداخته شده بعنوان مثال توفیق موسیوند مخترع کوچکترین قلب مصنوعی دنیا، مجید سمیعی رییس جامعه جراحان مغز جهان، رحیم رحمان زاده پدر ارتوپد آلمان، منصور سرافرازی کاشف ژن گلوکاما (آب سیاه چشم)، علی اصغر خدادوست در زمره متبحرترین جراحان پیوند قرنیه در جهان، اردشیر قوام زاده جراح موفق ترین پیوند مغز استخوان در جهان، محمدرضا زرین دست و رضا ملک زاده جزو فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان و از جمله ایرانیانی هستند که آوازه ایران و ایرانی را در جهان طنین انداز کرده اند.
لرستانی با بیان اینکه صنعت و کشاورزی پایه اقتصاد آلمان است، اضافه کرد: یکی از شکوفاترین صنایع آلمان خودرو و پرفروش ترین خودروی آن «بی ام و» است؛ خودرویی که طراح داخلی سری هفت و طراح خارجی سری شش آن نادر فقیه زاده جوان خوش فکر و خوش ذوق ایرانی است.
این پژوهشگر با بیان اینکه 43 درصد دانشمندانی که در «ناسا» فعالیت دارند، ایرانی هستند به نام ابوالقاسم غفاری به عنوان نخستین ایرانی شاغل در ناسا و کسی که 111 سال پیش در پروژه ماهواره آپولو نقش اساسی داشت، اشاره کرد.

** کتاب «نام آوران ایران زمین» حاصل هفت سال کار بی وقفه
لرستانی با بیان اینکه برای تحقیق، تدوین وگردآوری این کتاب هفت سال زمان صرف شده است، گفت: کتاب دو جلدی «نام آوران ایران زمین» دارای 10 فصل است که در آن نامداران تاریخ کهن و نیز معاصر ایران در عرصه علم، ادب، فرهنگ، فلسفه و هنر، پزشکان صاحب نام معاصر، پزشکان پیشکسوت، مهندسین معمار، چهره های موفق ایرانی مقیم خارج، موسیقی دانان و آهنگسازان، نوازندگان و آواز خوانان، بازیگران، کارگردانان و ورزشکاران معرفی شده اند.
به گفته وی، ایرانیان در زمینه معماری بسیار حرف برای گفتن دارند؛ بطوری که قدیمی ترین بناها با معماری پیچیده در دنیا متعلق به ایران است(بنای تاریخی جیرفت با 4500 هزار سال قدمت و زیگورات چغازنبیل با بیش از 3300 سال قدمت).
مدیر مسئول انتشارات عصر گویش هدف از تالیف کتاب «نام آوران ایران زمین» را الگوسازی برای مشتاقان عرصه های گوناگون علمی، ادبی، فرهنگی، معرفی ظرفیت ها و استعدادهای ایرانی برای جهانیان و ارتقای فرهنگ خودباوری در نسل جدید عنوان و اضافه کرد: این کتاب دو زبانه و یک هزار و 700 صفحه ای را انتشارات عصر گویش به قیمت 7 میلیون ریال منتشر کرده است.
به گفته این پژوهشگر، در این کتاب مقایسه ای هم میان ایران باستان و ایران معاصر انجام شده که برای نسل جوانان بسیار مفید و آموزنده است.
لرستانی با بیان اینکه جلد سوم این کتاب به «شهدای نام آور ایران زمین» اختصاص دارد، ادامه دارد: برخی از جوانان و نوجوانان هنوز بسیاری از شهدایی را که بزرگراه ها و خیابان های شهرشان به نام آنها نامگذاری شده را نمی شناسند از این رو در این کتاب بناست به معرفی این چهره ها پرداخته شود.
مدیر مسئول انتشارات عصر گویش با بیان اینکه کتاب بار اول سال 93 به چاپ رسیده است، افزود: چاپ دوم آن سال 95 با اندک ویرایش منتشر شد.
لرستانی تالیف این کتاب را مدیون کمک تیمی زبده و متبحر، حمایت های خانواده خود و همچنین بهره گیری از نظرات کارشناسان وزارتخانه ها و سازمانها و نیز افراد فرهیخته و صاحب نظر دانست.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه کتاب فرانکفورت، یک رویداد تخصصی است و مهمترین هدف برگزاری آن این است که برای ناشران و نویسندگان از سراسر جهان فرصتی برای رویارویی و عقد قراردادهای تازه به وجود آورد.
هر سال با آغاز فصل پاییز، برگزاری این نمایشگاه فرصتی ایجاد می کند که کتاب ها در قلمروهای گوناگون اعم از ادبیات خلاق، ترجمه و نیز کتاب های علمی و علوم انسانی در رسانه ها بازتاب گسترده تری بیابند و صنعت چاپ و کتابفروشی رونق گیرد.
همه ساله نویسندگان، نمایندگان عرصه نشر و شرکتهای چند رسانه ای از سراسر جهان به منظور مذاکره و تعامل جهت دست یافتن به حقوق نشر و مجوز انتشار بین المللی آثارشان، عرضه و تبلیغ آثار و یافتن بازارهای جهانی، آشنایی با ناشران و عقد قراردادهای تازه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور می یابند.
نمایشگاه فرانکفورت که یکی از زیر مجموعه های انجمن کتابفروشان و ناشران آلمانی با حدود 100 عضو است، مرکز بزرگ خرید و فروش حق نشر و همچنین مرکزی برای واگذاری حق آثار اشخاص به اشخاص ثالث به شمار می رود.
سالانه به طور میانگین، حدود هفت هزار ناشر از یکصد کشور در این نمایشگاه شرکت و حدود 300 هزار نفر از آن بازدید می کنند.
شصت و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت از 11 تا 15 اکتبر 2017 ( 19 تا 23 مهر) برگزار می‌شود.
فراهنگ**1880** 1823 خبرنگار: پروین اروجی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


معرفی 1200 نابغه ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

پاسخ دهید