به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، پس از پیروزی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، یکی از شعارهای اصلی دولت تدبیر و امید، افزایش تعاملات علمی با اندیشمندان سایر کشورها در راستای رسیدن به سند چشم انداز بود که پس از برجام به اوج خود رسید و محمد فرهادی وزیر علوم وقت در مراسم معارفه خود، افزایش تعاملات علمی پس از برجام را با عنوان «شاهکار» یاد کرد؛ به گونه ای که 374 پروژه مشترک تحقیقاتی میان دانشگاه های ایران و خارج از کشور در دوران فعالیت دولت یازدهم منعقد شد.
حسین سالار آملی رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به این مطلب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آمار ملاقات مسئولان وزارت علوم با وزیران علوم و فناوری کشورهای مختلف در دولت یازدهم، تعدادشان را که در سال 92، سه مورد بود، در سال 93 به 31 وزیر و در سالهای 94 و 95 نیز به ترتیب 14 و 16 وزیر علوم کشورهای خارجی عنوان کرد.
همچنین از سال 92 تا 95 به ترتیب 760، یک هزار و 347، یک هزار و 484، دو هزار و 56 استاد خارجی برای تدریس، تحقیق و شرکت در کارگاه های آموزشی و رویدادهای علمی به ایران سفر کرده اند.
سالارآملی آمار پذیرش دانشجویان غیرایرانی بورسیه در فاصله سالهای 92 تا 95 را به ترتیب، یک هزار و 190، یک هزار و 133، یک هزار و 115 و یک هزار و 614 نفر ذکر کرد و از راه اندازی 11 دوره مشترک میان دانشگاه های برتر کشور و دانشگاههای برتر دنیا همچون دلف هلند، ماستریخ هلند، کالسروهه آلمان، کایست کره جنوبی، پیکاردی فرانسه، لوند سوئد و جنوا ایتالیا را از جمله اقدامات علمی بین المللی صورت گرفته در دولت یازدهم عنوان کرد.
این سیاست و خط و مشی در دولت دوازدهم نیز تداوم یافته به گونه ای که منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با ایرنا علاوه بر اهتمام جدی برای افزایش تعاملات علمی با دانشگاه های جهان از تاسیس و اقدام به جذب دانشجو در دانشگاه «دی 8» که متشکل از کشورهای در حال توسعه جهان اسلام است؛ خبر داده بود.
اکنون ظرفیت‌های گسترده‌ای برای همکاری ایران و اتحادیه اروپا در زمینه توسعه همکاری‌های علمی و فناوری به وجود آمده است و حوزه‌های فناوری‌های جدید، بهداشت و پزشکی و تغییرات اقلیمی از جمله سه حوزه اولویت‌دار و مهم در همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپایی به شمار می رود.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل روز گذشته(شنبه) در حاشیه نشست گفت‌وگوهای سیاسی عالی رتبه ایران و اتحادیه اروپا، با پاتریک چایلد معاون اداره کل پژوهش و نوآوری کمیسیون اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد که بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار، دو طرف زمینه‌های گسترش همکاری‌های مشترک را بررسی کردند؛ پاتریک چایلد، آمادگی اتحادیه اروپا را برای گسترش مشارکت پژوهشگران ایران در برنامه چشم‌انداز 2020 اتحادیه اروپا و همچنین شورای پژوهشی اروپا اعلام کرد.
برنامه ۲۰۲۰ Horizon که به اختصار FP(از FP1 تا FP8) نامیده می شود، توسط اتحادیه اروپا و به منظور تحقیق و توسعه فناوری طراحی شده است.
این چارچوب برنامه و بودجه ای است که توسط اتحادیه اروپا و به منظور حمایت، تشویق و انجام تحقیقات در منطقه تحقیقاتی اتحادیه اروپا ایجاد شده است؛ از FP1 تا FP6 ، چارچوب برنامه ها تحت پوشش دوره های سه، چهار و شش ساله بود اما از FP7 به بعد، این مدت زمان به 7 سال افزایش یافت.
این چارچوب عمدتا دو هدف استراتژیک را دنبال می کند که یکی تقویت توان علمی و تکنولوژیک صنعت اروپا بوده و دیگری تشویق رقابتپذیری بین المللی همزمان با ارتقا تحقیقاتی است که از سیاست های اتحادیه اروپا حمایت می کند.
حرکت از پژوهش به سمت نوآوری، رویکرد میان رشته ای به تحقیق و دسترسی آزاد به انتشارات علمی از جمله افق های برنامه ۲۰۲۰ Horizon اتحادیه اروپا است.
بر همین اساس، سالن نور مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) امروز میزبان جمعی از اعضای اتحادیه اروپا در بخش پژوهش و نوآوری و نمایندگانی از دانشگاه ها و مراکز و پارک های علم و فناوری کشور بود.
حضور دانشجویان برخی دانشگاه های کشور و گفت وگو با دانشگاهیان اروپایی که به دلیل احترام به فرهنگ ایرانی با لباس های اسلامی در این همایش شرکت کرده بودند از جمله تصویرهایی بود که می شد در تاخیر 40 دقیقه ای برگزاری و آغاز این همایش عنوان کرد.
همایش به زبان انگلیسی بود و مترجمی هم برای این منظور در دانشگاه الزهرا(س) در نظر گرفته نشده بود تا اگر فردی تسلط کامل به این زبان ندارد؛ باز هم بتواند از داده ها و اطلاعات بیان شده در همایش بهره مند شود.
برنامه این همایش در مورد چشم انداز علمی اتحادیه اروپا بود و مدعوین اطلاعاتی در مورد اینکه «Horizon2020» چیست و چگونه می توان از موضوعات و مطالبی که وجود دارد؛ استفاده شود و یا اینکه پشتیبانی های علمی این اتحادیه چگونه است و به چند بخش تقسیم می شوند.
همچنین در این همایش سعی شد تا ضمن آشنایی افراد به این سند اتحادیه اروپا راهکارهای موفق برای یافتن همکاران و همتایان علمی سایر کشورها بیان شود تا آمار افزایش همکاری های بین المللی علمی افزایش یابد.
«جرج بوناس» – George BONAS – و «لیان لورنتز» – Liane LEWERENTZ – از جمله مدعوین این همایش از کمیسیون پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا بودند که از به ایراد سخنرانی پرداختند و سپس پریچهر حناچی عضو هیات علمی و مدیر دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) نیز مطالبی را در همین راستا بیان کرد.
حناچی در این همایش در مورد اهداف دانشگاه الزاهرا(س) و ماموریتش توضیحاتی بیان کرد و اینکه این مرکز علمی مختص بانوان ایرانی است و دارای قدمت بیش از 52 ساله است که 10 دانشکده را در خود جای داده است.
وی همچنین از اراده مسوولان این مرکز علمی برای افزایش و ارتقای مراودات علمی و پژوهشی خبر داد که در زمینه های مختلفی همچون افزایش تبادلات دانشجویی، زمینه های همکاری های اساتید دانشگاهی، دوره های مطالعات علمی و پروژه های مشترک علمی برگزار می شود.
مدیر دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) در این همایش با نمایش اسلایدهایی نشان داد که چگونه این مرکز علمی طی پنج سال گذشته، تغییراتی گسترده در راستای افزایش تعاملات بین المللی داشته است.
البته ساده لوحی است که این همایش و مطالب عنوان شده در آن را فقط به مثابه اتوبان یک طرفه نگریست چرا که در اصل این یک امر برد _ برد به شمار می رود و اروپاییان نیز از نزدیک با توانمندی های دانشمندان ایرانی بهره مند می شوند.
این استدلال را می توان بر اساس آمار رتبه علمی ایران در منطقه اثبات کرد زیا جمهوری اسلامی ایران بر اساس گزارش شاخص نوآوری جهانی در سال 2017، به رتبه 75 صعود کرده و نسبت به سال گذشته میلادی 14 رتبه ارتقا یافته است.
عامل نوآوری به دلیل اهمیت خاص مبنایی برای مقایسه کشورها با یکدیگر است که حاصل این مقایسه را سازمان جهانی مالکیت فکری به همراه دانشگاه خصوصی آمریکایی کرنل و مدرسه عالی کسب و کار اینسید هر ساله در گزارش شاخص نوآوری جهانی (Global Innovation Index) بیان می‌کنند.
همچنین گزارش سال 2017 موسسه کلاریویت آنالیتیکس درباره پژوهشگران پراستناد جهان نشان می دهد که هفت دانشمند ایرانی از تاثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم شناسایی شدند.
اینگونه آمارها و مطالبی همچون افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران که به گفته محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در تولید علم برتر دنیا به 2.9 درصد در سال 2017 میلادی نسبت 2.2 درصد سال 2016 میلادی رسیده است، خود گویای ذوق و شوق اندیشمندان غربی برای واکاوی پنداشته های دانشمندان ایرانی است.
البته ناگفته نماند که نباید به امکانات خود بسنده کرده و با پذیرش منابع محدود و با وضع موجود برنامه های دانشگاه را جلو ببریم، زیرا می توانیم به اقیانوس ارتباطات بین المللی بپیوندیم و با اتصال به منابع جهانی از امکانات وسیع تر بهره مند شویم.
برای بقاء دانشگاه و آینده علمی کشور و درخشش در سطح بین المللی اقدامات برون گرایانه و انجام فعالیت های بین المللی وسیع ضرورت بسیار دارد؛ طرح تحول راهبردی دانشگاه ها نیز به این مساله مهم به شدت توجه کرده است.
به باور اندیشمندان، منطق حکم می کند که از درونگرایی به سمت برون گرایی تغییر کنیم و از امکانات مادی و معنوی و روابط و منابع سازنده که این روزها در دنیا تبادل می شود برای ارتقاء علمی دانشگاه و کشور استفاده کنیم.
کارشناسان بر این باورند که برای ایجاد ارتباطات و همکاری های بین المللی و بهره مندی از منابع جهانی باید از تجربیات افراد موفق استفاده کرده و مهارت های لازم را کسب کنیم؛ دامنه فعالیت های بین المللی بسیار گسترده است و بر اساس علاقه مندی، ویژگی های رشته و بستر اجتماعی آن، نیازهای ملی و غیره طیف وسیعی از فعالیت مطرح و امکان گشایش جبهه های نو، بروز ایده، خلاقیت و سازندگی برای پژوهشگران مقدور است.
عطاءالله کوهیان معاون قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در حاشیه این همایش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مراوده با اتحادیه اروپا در قالب مباحث همکاری های علمی است و آنچه که تا کنون نیز انجام شده، اغلب برگزاری دوره های آموزشی بوده تا از ظرفیت های کشورهای این اتحادیه و شرایطی که فراهم می کند؛ استفاده کنیم.
وی گفت: امروز نیز این همایش در همین راستا بوده و یک برنامه آموزشی است تا اگر اساتید و دانشگاهیان تمایل به بهره مندی از ظرفیت های برنامه ۲۰۲۰ Horizon اتحادیه اروپا هستند؛ متوجه شرایط و مقرراتش باشند.
معاون قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همکاران هیات علمی که در داخل کشور به عنوان نقاط اتصال در ارتباط بخش های مختلف علمی با اتحادیه اروپا هستند نیز در این همایش حضور دارند تا از امکانات اتحادیه اروپا برای پیشبرد اهداف علمی کشور استفاده کنند.
فراهنگ ** 9187 ** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


نشست آشنایی دانشگاهیان با برنامه چشم انداز 2020 اتحادیه اروپا برگزار شد

پاسخ دهید