سید مجید حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برگزاری 10 ویژه برنامه به مناسبت بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در باغ کتاب تهران اظهار کرد: با توجه به اینکه باغ کتاب تهران به عنوان بزرگترین کتابفروشی است، قصد داریم که کتاب فروشی به یک مسئله در جامعه تبدیل شود.
وی گفت: در برنامه «تجربه یک روز با عنوان کتابفروش» با هدف حضور افراد مورد علاقه مردم در حوزه کتابفروشی، افراد و اشخاص مشهور، نویسندگان معروف، بازیگران سینما و تلویزیون، کارگردانان، یک روز در باغ کتاب تهران علاوه بر فروش کتاب برای دوستداران با امضای خود، توضیحاتی را درباره کتاب ها مورد نظر به مردم ارائه می کنند.
حسینی با اشاره به پویش «دور دنیا در هفت روز» افزود: در این پویش از هر منطقه جغرافیایی دنیا یک کتاب معروف انتخاب و از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی معرفی می شود و همچنین نشست نقد و بررسی این کتاب ها با حضور مترجمان و علاقه مندان در مجموعه باغ کتاب تهران برگزار می شود.
مدیرعامل باغ کتاب تهران، تجلیل از کتابفروشان ماندگار کشور که سال ها در این حوزه فعالیت کردند و برگزاری نشستی با حضور ناشران، نویسندگان، مترجمان، فعالان صنعت چاپ و مطبوعات، کتابفروشان و با دعوت از شهردار تهران را از دیگر برنامه های این مجموعه در هفته کتاب عنوان کرد.
وی با اشاره به رونمایی از انیمیشن «دایناسورها کتاب نمی خوانند» گفت: این انیمیشن 50 قسمتی به همت علی درخشی در قالب طنز با هدف تبلیغ و مذمت کتاب نخواندن ویژه کودکان و نوجوانان ساخته شده است.
حسینی با بیان اینکه مجموعه «100 رمان» هفته کتاب در مجموعه باغ کتاب تهران رونمایی می شود، افزود: در این مجموعه رمان های برتر توسط هنرمندان مشهور همچون لیلی رشیدی و صابر ابر در قالب فیلم های 20 دقیقه ای معرفی می شود که این مجموعه پس از رونمایی در شبکه های اجتماعی پخش خواهد شد.
مدیرعامل باغ کتاب تهران، اکران و نقد و بررسی هفت فیلم سینمایی ایران و جهان که با اقتباسی از رمان ساخته شده، رونمایی از مجموعه 17 جلد کتاب با موضوع علم برای کودکان، رونمایی از آکادمی آنلاین(آموزشکده آن لاین) باغ کتاب تهران، سایت ویژه اینترنتی در بخش آموزشکده کودک، رادیو آموزشکده، شبکه آموزشکده و مجله آموزشکده از دیگر برنامه های باغ کتاب تهران در هفته کتاب عنوان کرد.
وی از افتتاح نخستین «کتاب نما» کتاب نمایشگاه ایران با موضوع داستان آفرینش در باغ کتاب تهران خبر داد و گفت: در این نمایشگاه صفحات یک کتاب در قالب کتاب نمای قرآن و علم در ابعاد بزرگ با موضوع داستان آفرینش، تشریحات قرآن در زمینه مسائل خلقت انسان به نمایش گذاشته می شود که در این بخش هر صفحه کتاب در حدود 4متر، بازسازی شده تا تمام بخش های کتاب برای خانواده ها قابل رویت باشد و اگر علاقه مند بودند، کتاب را خریداری کنند.
حسینی افزود: مجموعه باغ کتاب در راستای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان در تلاش است با برگزاری برنامه هایی تعامل بیشتری با مدارس ایجاد شده و آموزش و پرورش و دانش آموزان از امکانات علمی، فرهنگی، کتاب و کتابخوانی و تفریحی بهره مند شوند.
مدیرعامل باغ کتاب تهران اظهار کرد: در روز کتاب و کتابخوانی- چهارشنبه(24آبان ماه)، 2هزار و 200 دانش آموز از مجموعه باغ کتاب تهران دیدن خواهند کرد.
ویژه برنامه های بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از شنبه 20 تا جمعه 26 آبان ماه در سراسر ایران برگزار می شود، 24 آبان ماه به نام روز کتاب و کتابخوانی و روز کتابدار نامگذاری شده است.
مجموعه باغ کتاب تهران واقع در بزرگراه شهید حقانی(غرب به شرق)، از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرقی با فرهنگستان‌های علوم و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس در ارتباط است.
وسعت این مجموعه فرهنگی110 هزار متر مربع است که 65 هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و مابقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد.
این مجموعه شامل کتابفروشی های کودک و نوجوان، فروشگاه لوازم التحریر، اسباب بازی و محصولات فرهنگی، باغ علم کودک، باغ علم نوجوان، باشگاه رباتیک، مرکز رویدادهای علمی، کتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسال، سینما و گالری هنر است.
مجموعه باغ کتاب تهران روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 21 و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 تا 22 میزبان علاقه مندان است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:معصومه جوان معبودی** انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348انتهای پیام /*


نویسندگان و هنرمندان کتابفروشی را در باغ کتاب تهران تجربه می کنند

پاسخ دهید