به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی موسسه تولیت آرامگاه شمس تبریزی، سید تقی کبیری روز جمعه با قدردانی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دانشگاه تهران جهت همکاری در برگزاری این همایش، بیان کرد: برگزاری این همایش های بین المللی، مسیر ثبت آرامگاه شمس تبریزی در سازمان جهانی یونسکو را تسهیل می کند.
وی چاپ 20 مقاله از 67 مقاله داوری شده در کتاب ‘مجموعه مقالات’ همایش و سه مقاله برتر در فصلنامه تخصصی و بین‌المللی ‘کهن‌نامه ادب پارسی’ وزارت علوم را از امتیازات بخش علمی سومین همایش بین المللی شمس و مولانا برشمرد.
به گفته وی نقش اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زمان در پرورش شخصیت شمس، تحصیلات شمس تبریزی و زمینه های آموزشی آن دوران، مشایخ شمس تبریزی و خلق و خوی شمس از محورهای اصلی مقالات ارسالی به دبیرخانه علمی این همایش بین المللی محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، سومین همایش بین المللی شمس و مولانا 15 و 16 مهر سال جاری در خوی برگزار می شود؛ شمس الدین محمد بن علی بن ملک داد تبریزی بنا بر اشاره های تاریخی به احتمال زیاد در سال 582 هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به ‘ شیخ پرّان’ و ‘ زر دوز’ بود.
کتاب ‘مقالات شمس’ شامل مطالب ارزنده ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شده است.
شمس تبریزی، روحیه و نگرش اندیشمند نابغه ای مثل مولوی را متحول کرد و از مولوی عابد، یک عارف عاشق ساخت.
حضور شمس تبریزی باعث غلیان چشمه شعر مولوی می شد و غیبت وی، زبان مولوی را گنگ می کرد؛ مولوی در سایه محبتی که نسبت به شمس داشت، مطلبی عالی را با مثالی لطیف بیان می کرد.
روحیه و ارادتی که مولوی نسبت به شمس داشت، باعث شد تا وی از وابستگی دنیوی جدا شود؛ تاریخ وفات شمس تبریزی به علت کمبود اسناد تاریخی مربوط به آن دوره به روشنی معلوم نیست اما شمس پژوهان آن را بین سال های 645 و 672 هجری قمری ذکر کرده اند.
هفتم مهرماه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز شمس نامگذاری شده است و همه ساله برنامه ها و همایش های علمی و فرهنگی گوناگونی در خصوص معرفی اندیشه ها و مزار شمس تبریزی در خوی برگزار می شود.
شهرستان خوی در 134 کیلومتری شمال ارومیه، مرکز آذربایجان غربی واقع است.
7129/3072
** خبرنگار: توحید محمودپور ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


پیام رئیس جمهوری، زینت بخش سومین همایش بین المللی شمس و مولانا

پاسخ دهید