محمدحسین مقیسه روز یکشنبه با حضور در غرفه ایرنا مستقر در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای صندوق های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت در قانون برنامه ششم توسعه دیده شده که دولت باید به صندوق های زیرمجموعه این وزارتخانه کمک کند و اولین اتفاق در حال انجام است و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد و مبحث افزایش سرمایه صندوق ها به منظور افزایش ظرفیت پذیرش ریسک نیز مطرح شده است.
وی تصریح کرد: همچنین در سال 96 برنامه رشد 100 درصدی برای صدور انواع ضمانت نامه را داشتیم که خوشبختانه پس از گذشت هفت ماه توانستیم این رشد را محقق کنیم و نسبت به سال گذشته توانستیم مبلغ ضمانت نامه ها را رشد دهیم و نشان می دهد که واحدهای صنعتی کوچک به تحرک افتاده اند و با وجود سختی و گرفتاری های مالی در بازار، روح امید در آنها زنده شده و دولت و وزارت صنعت به عنوان متولی اصلی بخش صنعت و صنایع کوچک تلاش می کنند صنایع کوچک به عنوان رشد محرک اصلی صنعت در کشور به تحرک لازم برسند.
مقیسه ادامه داد: علاوه بر آمار و ارقام، در بازدیدهای میدانی نیز مشهود است که علاوه بر امیدواری، اتفاقات واقعی و عینی رخ داده و حجم سرمایه گذاری و اشتغال رو به تزاید است و امیدواریم تا پایان امسال و سال های آتی با برنامه هایی که وجود دارد روند صعودی را تداوم دهیم و به یک رشد پایدار در این زمینه برسیم.
وی ادامه داد: امیدواریم وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاههای متولی کمک کنند تا این مشکل که مربوط به ورود برخی از صندوق ها به فهرست واگذاری ها به بخش خصوصی است، حل شود که البته مجموعه دولت و مسئولانی که در کمیسیون اقتصادی دولت فعالیت دارند به این جمع بندی رسیدند که صندوق های زیرمجموعه وزارت صنعت بخشی از آنها که در گروه «ب» فهرست واگذاری ها قرار دارند از این فهرست خارج شوند.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر این اتفاق بیفتد تا صندوق ها با فراغ بال بیشتری خدماتشان را ارائه دهند.
وی با بیان اینکه ما پنج صندوق وابسته به وزارت صنعت به زیرمجموعه های این وزارتخانه خدمات ارائه می دهند، گفت: ما به صنایع کوچک خدمات می دهیم و دیگر صندوق ها در بخش های دیگر فعالیت دارند.

** سهم صنایع کوچک در صادرات حدود 10 درصد است
وی به وجود 85 هزار واحد صنعتی کوچک در کشور اشاره کرد و گفت: از لحاظ اشتغال و کل آمارها و شاخص های کلی اقتصادی بالای 80 درصد آمارها متعلق به اینهاست و حدود 80 درصد اشتغال در کشور نیز مربوط به این صنایع کوچک است، در بخش صادرات سهم کمی در حدود 10 درصد دارند.
مقیسه افزود: یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی، تقویت صنایع کوچک به منظور رشد بخش صادرات آنهاست که امیدواریم امسال این صنایع بتوانند تا میزان دو میلیارد دلار صادرات داشته باشند.

** مشکل عمده صنایع کوچک تامین مالی است
وی مهمترین مشکلات صنایع کوچک در کشور را بحث تامین مالی عنوان کرد و گفت: به منظور رفع این مشکل، با صدور انواع ضمانت نامه به صنایع کوچک کمک می کنیم و ضمانت نامه هایی که در اختیارشان قرار می دهیم به پشتوانه آنها در نظام بانکی تامین مالی می شود.
وی دومین مشکل صنایع کوچک را مربوط به بازار محصولات صنایع تولیدی دانست و گفت: بازار تحرک لازم را ندارد که بتواند این بخش را به تحرک لازم برساند و امیدواریم با نرخ رشد اقتصادی که برای امسال و سال های آینده اتفاق می افتد بخش تقاضا هم بیشتر در این بخش تحرک داشته باشند.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی(ره) تهران گشایش یافته است و فعالیت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در غرفه شماره 229 در ایام فعالیت نمایشگاه مطبوعات، پذیرای حضور بازدیدکنندگان است.
اجتمام ** 7268**1055
تنظیم: مهناز بیرانوند**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


100 میلیون دلار به سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اضافه می شود

پاسخ دهید